Na Szóstkę Wron Leigh Bardugo czekałam, od kiedy się dowiedziałam, że ukaże się na polskim rynku, ze strasznym zniecierpliwieniem. Wcześniej miałam okazję zapoznać się z Trylogią Grisza Bardugo i byłam zachwycona historią, bohaterami i stworzonym przez autorkę światem. Moim zdaniem ta książka zasługuje na miano najlepszej książki 2016 roku z gatunku fantasy.

Mission Impossible, czyli zdobyć niezdobyte

 
Cała rzecz dzieje się w tym samym świecie co Trylogia Grisza, jednak kilka ładnych lat po tym jak toczyła się walka o Ravkę. Nasi bohaterowie, szcześcioro wyrzutków z Ketterdamu (wyspa Kerch), zostaje zwerbowanych do wykonania misji niemożliwej do wykonania, wręcz samobójczej, za bajecznie wysoką nagrodę, która pozwoliłaby wszystkim zacząć od nowa.
Sześcioro niebezpiecznych wyrzutków.
Jeden niewykonalny skok.
Ta misja to uwolnienie zakładnika z niezdobytej do tej pory fjerdańskiej twierdzi i dostarczenie go do Ketterdamu. Ów zakładnik, posiada tak niebezpieczną wiedzę, że może być ona zagrożeniem dla całego świata.
Żadnych żałobników.
Żadnych pogrzebów.

Wykreowane przez Bardugo postacie są wprost niewiarygodne. Każda ma swój „charakterek”, jest silną jednostką, najlepszą w swoim fachu i dostatecznie zmotywowaną, żeby podjąć się karkołomnej misji. Każdy z nich jest na tyle silną postacią, że ma się wrażenie, że jeszcze minuta i się pozabijają. Tak samo jak w Trylogii Grisza, Leigh Bardugo stworzyła tak fantastycznych bohaterów, że na prawdę ich po prostu nie da się nie kochać, a czytają kibicujesz im wszystkim i każdemu z osobna. Przeżywasz wzloty i niepowodzenia, jak by to był najbliższy przyjaciel. I nie ważne, że są to typy spod ciemnej gwiazdy.

Kaz Brekker Szóstka Wron Leigh Bardugo

Kaz Brekker – złodziej

Kaz Brekker, przestępczy geniusz Ketterdamu. Przebiegły, urodzony przywódca. Z tego powodu, że nosi cały czas skórzane rękawiczki, zaczynają krążyć niestworzone legendy na jego temat i zyskuje miano Brudnoręki. Do swoich „interesów” wykorzystuje informacje, które zdobywa dla niego Inej. Jest człowiekiem honorowym i nie łamie danego słowa. Zawsze ma jakiś plan. Ale Kaz też ma swoje tajemnice i swoją zemstę.
„Cegła po cegle”. To była obietnica, która pozwalała mu spać nocami, napędzała go każdego dnia…
Inej Ghafa Szóstka Wron Leigh Bardugo

Inej Ghafa – szpieg

Inej, rodowita Sulijka. Jako mała dziewczynka trenowała akrobatykę. W wieku 14 lat została porwana i sprzedana do domu uciech, sławnej na cały Ketterdam Menażerii. Z domu uciech wykupił ją Kaz, z powodu jej niezwykłych zdolności. Od tamtej pory trenował ją do swoich celów, w szpiegowaniu i zabijaniu. Dzięki swoim umiejętnościom zyskała przydomek Zjawa. Inej to jedyna osoba, której ufa Kaz. Broń Inej to noże, którym nadała imiona świętych.
Serce to strzała. Pragnie trafić cel.
Nina Zenik Szóstka Wron Leigh Bargudo

Nina Zenik – Grisza (Sercodarca)

Nina pochodzi z Ravki. Gdy wybuchła wojna znalazła się w Ketterdamie i tam pracowała w Domu Białej Róży. Marzeniem Niny jest powrót do Ravki i walka w szeregach Drugiej Armii, ale najpierw musi wyrównać rachunki i naprawić krzywdą, którą wyrządziła Matthiasowi. Posługuje się wieloma językami i jest świetną aktorką, co czyni ją świetną kandydatką do bandy Kaza. Zawsze mówi to co myśli. Jest niezłą flirciarą i lubi się zabawić.
Nie poznałbyś dobrej zabawy, nawet gdyby podeszła do ciebie i wsadziła ci lizaka do ust.
Z Matthiasem łączy ją bardzo skomplikowana relacja. Ale mimo tego, że są naturalnymi wrogami, darzą się ogromnym uczuciem. Jest to moja ulubiona para :)
Matthias Helvar Szóstka Wron Leigh Bardugo

Matthias Helvar – skazaniec

Matthias Helvar jest Drüskelle, łowcą czarownic (Grisz) z Fjerdy. Kiedy był mały jego rodzina została wymordowana przez Griszów. Od tamtej pory szkolił się na żołnierza, łowcę czarownic, aby pomścić swoich bliskich. Został skazany za handel niewolnikami i uwięziony w Piekielnych Wrotach. Uwolniony przez bandę Kaza, zostaje przymuszony do podjęcia karkołomnej misji.Do więzienia trafił przez Ninę Zenik i od tamtej pory tylko czeka, żeby się na niej zemścić za jej zdradę.
Woda słyszy i rozumie. Lód nie wybacza.
Jesper Fahey Szóstka Wron Leigh Bardugo

Jesper Fahey – strzelec wyborowy

Jesper przyjechał do Ketterdamu, żeby studiować jednak przez swoje skłonności popadł w złe towarzystwo i hazard, a przez to w okropne długi – uważa, że pieniądze zarobione dzięki misji pozwolą mu zacząć od nowa. Jednak nikt z współtowarzyszy tak naprawdę nie wie, po co Kaz go zwerbował. Ale Jesper ma sekret. Nieustanny żartowniś, ryzykant, kocha hazard i dobrą zabawę.

Oto […] sekret popularności: zaryzykuj życie, żeby ocalić towarzyszy, którym grozi rozerwanie na kawałki w zasadzce. Świetny sposób zdobywania przyjaciół.

Wylan Van Eck Szóstka Wron Leigh Bardugo

Wylan Van Eck – uciekinier

Wylan ucieka przed swoją przeszłością i ojcem. Wszyscy się dziwią dlaczego, jest to dla nich nie do pojęcia, dlaczego chłopak zrezygnował z bogactwa i przyłączył się do Szumowin. Ale prawda wkrótce wyjdzie na jaw. Wylan kocha muzykę, ale dzięki swojej znajomości chemii, jest świetnym konstruktorem bomb. To powód dla którego Kaz bierze go na misję. Wylan jest dobry, ma swoje zasady moralne, przez co nie za bardzo pasuje do życia w Baryłce.

Oszukiwanie niewinnych ludzi to nie powód do dumy.

Polecam Szóstkę Wron, każdemu, nie tylko fanom fantastyki. Na dodatek książka jest przepięknie wydana. Kiedy ją zobaczyłam wydawałam z siebie tylko same ochy i achy :) Twarda oprawa, przepiękna grafika, czarne brzegi stron. Jest to jedna z najładniej wydanych książek w tym roku.

Ale, żeby nie było tak, że wszystko mi się podobało w 100%. Dla mnie jako osoby, która już wcześniej zapoznała się z twórczością Leigh Bardugo, tzn. Trylogią Grisza, bardzo przeszkadzała mi zmiana nazewnictwa niektórych „zakonów” Grisz, a także nazw geograficznych. Brakowało mi tu konsekwencji. Wiem, że obie publikacje były wydane przez inne wydawnictwa, ale jeśli tamte nazwy były konsultowane i zaakceptowane przez autorkę to po co to zmieniać i zmylać czytelnika?

No nic, to tylko taki mały zgrzyt, jak dla mnie, ale poza tym nie ma się do czego przyczepić.
Mam nadzieję, że drugi tom ukaże się szybko.

enjoy Kaśka