Nadszedł czas na książkowe podsumowanie września. Nie zdążyłam napisać osobnych recenzji każdej z przeczytanych przez mnie książek we wrześniu, więc postanowiłam zrobić podsumowanie w jednym wpisie.

Cień i kość Leigh Bardugo

Cień i kość (Trylogia Grisza. Tom I)
Leigh Bardugo

Cień i kość Leigh Bardugo jest pierwszym tomem rozpoczynającym Trylogię Grisza. Rzecz dzieje się w Ravce (państwo oparte na realiach carskiej Rosji). Ravka kiedyś potężna, teraz rozdarta przez Fałdę Cienia (Niemorze), pasmo w którym kryje się ciemność i straszne potwory.

Bohaterką jest Alina Starkov, która służy w wojsku wraz ze swoim przyjacielem Mal’em Orecev’em, w którym podkochuję się od zawsze. Pewnego dnia ich pułk musi przeprawić się przez Fałdę Cienia. Jednak coś idzie nie tak i zostają zaatakowani przez żyjące w cieniu stwory. Wiele osób ginie, Mal zostaje ciężko ranny. Alina próbuje go ratować i nagle uwalnia się z niej tajemnicza moc. Okazuje się, że Alina jest jedyną osobą mającą moc przyzywaczki słońca. Wraz z pojawieniem się jej mocy, pojawia się nadzieja na pokonanie Fałdy Cienia.

Taka potęga ma jednak swoją cenę. Alina zostaje wyrwana z dotychczasowego życia, oddzielona od Mal’a zostaje wcielona do Griszów, władającą magią elity, którą dowodzi tajemniczy Darkling. Zmuszona jest zamieszkać w pałacu i szkolić się w swoim fachu.

Czy ulegnie przepychowi królewskiego dworu i nieoczekiwanym porywom serca ?

Szturm i grom Leigh Bardugo

Szturm i grom (Trylogia Grisza. Tom II)
Leigh Bardugo

Szturm i grom do dalsze losy Aliny Starkov. Alina i Mal uciekają z Ravki i ukrywają się w dalekim Nowoziemiu. Jednak ich szczęście nie trwa długo. Odnajduje ich Darkling, tym razem jeszcze silniejszy i groźniejszy, z nowymi planami co do Aliny i jej niezwykłej mocy.

Moc Aliny rośnie, a ona staje przed bardzo trudnym wyborem. Będzie musiała wybierać między Ravką, własną mocą a miłością.

Ruina i rewolta Leigh Bardugo

Ruina i rewolta (Trylogia Grisza. Tom III)
Leigh Bardugo

Ruina i rewolta to trzeci i niestety już ostatni tom Trygolii Grisza. W tym tomie okazuje się wszystko. Stolica Ravki upada, a Darkling zasiada na tronie. Los całego państwa spoczywa w rękach Aliny, Mala i grupy ich przyjaciół, służących niegdyś w armii Griszów. Czy uda im się wyzwolić kraj? Musicie przeczytać !

Ruina i rewolta jest najlepszym z tych trzech części. Wymiata i miażdży totalnie, zaskakuje na każdym kroku i w życiu nie domyśliłabym się, że to wszystko skończy się właśnie w TEN sposób.

Trylogia Grisza, to jedna z najlepszych fantastycznych serii jakie czytałam. Plasuję ją na równi ze Szklanym tronem Sahry J. Maas.

Uwaga! Kac książkowy po tym tomie murowany!

Prawo Mojżesza Amy Harmon

Prawo Mojżesza
Amy Harmon

Prawo Mojżesza Amy Harmon otwiera cykl o tym samym tytule. „Ta historia nie kończy się happy endem” – takie zdanie widnieje na okładce. Intrygujące prawda? Prawo Mojżesza to historia chłopaka, dziecka cracku, rozbitego, niechcianego i trudnego, oraz dziewczyny, mądrej, pełnej ideałów, która postanawia do naprawić. Ta książka wywróci wasze serce na lewą stronę i z powrotem.

Z pełną recenzją tej książki możecie zapoznać się tutaj.

Stan podgorączkowy Renata Chołuj

Stan podgorączkowy
Renata Chołuj

Stan podgorączkowy to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki. Książka jest świetna, przezabawna, pełna ciętego humoru. Bohaterem Stanu podgorączkowego jest Tomasz Szroniewski, ginekolog-położnik, facet który po prostu próbuje ogarnąć życie. Awans, dziecko w drodze = żona w ciąży, hormony buzują, dwójka przybranych dzieci (nastolatka i przedszkolak), mamusia, która nie cierpi żony, teściowa oraz dwie stare panny sąsiadki, które nie cierpią dosłownie wszystkich. To wszystko składa się na mieszankę wybuchową.

Czy Tomasz to przeżyje? Musicie przeczytać. Zapraszam również, do przeczytania pełniej recenzji tutaj.

Black Ice Becca Fitzpatrick

Black Ice
Becca Fitzpatrick

Black Ice można określić jako thriller młodzieżowy. Książka trzyma cały czas w napięciu, wartka akcja tak wciąga, że nagle orientujesz się, że jest trzecia w nocy ;) Jest to powieść pełna tajemnic, niedopowiedzeń, mrocznej przeszłości, ale także pełna niespodziewanych uczuć.

Britt przygotowuje się do wprawy wzdłuż łańcucha górskiego Tenton. Na wyprawę ma zamiar jechać z przyjaciółką Korbie i jej chłopakiem, ale okazuje się, że niespodziewanie dołączy do nich jej były chłopak Calvin. (brat Korbie), o którym dziewczyna jeszcze nie zapomniała. Zanim jednak Britt i Korbie docierają to domku, który ma być ich bazą wypadową, wpadają w straszną zamieć. Schronienie odnajdują w stojącym na odludziu domku, gdzie trafiają na dwójkę nieznajomych chłopaków. Nieznajomi okazują się zbiegami i biorą dziewczyny na zakładniczki. Obiecują im jednak wolność w zamian za to, że Britt przeprowadzi ich przez góry do autostrady.

Czy Britt wytrwa i przeprowadzi ich przez śmiertelnie niebezpieczne góry? Czy bliscy zorientują się, że dziewczyny są w niebezpieczeństwie? Komu tak na prawdę będzie mogła zaufać? Czy będzie mogła liczyć na czyjąś pomoc czy będzie zdana sama na siebie?

Musicie ją przeczytać! Pozycja obowiązkowa!

P.S. No i ta hipnotyzująca okładka :)

manwhore Katy Evans

manwhore
Katy Evans

Jak by nie patrzeć, to manwhore Katy Evans to erotyk i to jaki! Prawdę mówiąc, kiedy sięgałam po tą książkę, miałam nadzieję na to, że to nie będzie kolejna książka pokroju Grey’a, gdzie bohaterka cały czas gadała o swojej wewnętrznej bogini, a tytułowy Grey zjadł zęby na otwieraniu prezerwatyw.

Na szczęście manwhore to coś zupełnie innego, chociaż są zauważalne pewne podobieństwa – młoda dziennikarka udaje się na wywiad z bosko przystojnym i bajecznie bogatym biznesmenem, który na dodatek jest uznawany za największego playboy’a. Ma za zadanie omotać go, wyciągnąć z niego najbardziej skrywane tajemnice i zdemaskować go w artykule. Wszystko po to, aby ratować podupadające czasopismo w którym pracuje. Nie spodziewa się jednego, że Malcolm Saint (cóż za przewrotne nazwisko;) okaże bardzo duże zainteresowanie jej osobą i nie okaże się, aż taki święty ;)

Nie mówię, że jest to książka wybitna i wymagająca, ale jest to lektura rozrywkowa, wciągająca i bardzo przyjemnie się ją czyta – z naciskiem na przyjemnie ;)

Mam nadzieję, że spodoba Wam się takie miesięczne zestawienie :) Czy mieliście okazję zapoznać się z którąś z tych książek? Podzielcie się opiniami :)

enjoy Kaśka